Czy nauka programowania jest trudna?

0
1372
Czy nauka programowania jest trudna?

Programowanie stało się tematem numer jeden, przede wszystkim wśród absolwentów szkół ponadpodstawowych, którzy wybierają swoją drogę zawodową. Dlaczego? Jest to zawód przyszłości, a dodatkowo dość dobrze płatny. Obie te cechy są prawdziwym magnesem, przyciągającym do programowania coraz więcej osób. Rozwój techniki i nowe dziedziny, w jakich komputery odgrywają coraz większą rolę, sprawiają, że zapotrzebowanie na dobrych programistów wciąż rośnie, a rynek jeszcze długo nie będzie nasycony specjalistami. Czy warto więc uczyć się programowania?

Programista po kursie

Wiele osób twierdzi, że programowania można nauczyć się jedynie na uczelniach informatycznych, kształcących w konkretnym zawodzie. Jest w tym zapewne sporo prawdy, warto jednak pamiętać, że oprócz dyplomu liczą się przede wszystkim umiejętności. Wiele osób, korzystając z dostępnych kursów i szkoleń, uczy się programowania w różnych językach, osiągając niebywałe sukcesy zawodowe. Oczywiście nikogo nie odwodzimy od podjęcia studiów – wręcz przeciwnie. To idealna okazja do nauki czegoś nowego, ugruntowania wiedzy, a jednocześnie zdobycia tak pożądanego dyplomu.

Jeśli natomiast jesteście w wieku licealnym i już chcecie rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, warto wybrać jeden z powszechnie dostępnych kursów. Nie są one tanie, jednak z pomocą szybkiej gotówki z łatwością pokryjecie wszelkie koszty edukacji. Pamiętajcie jedynie, aby wybierać placówki kształcące kompleksowo. Chodzi o poznanie nie tylko podstaw programowania, ale rozbudowanie umiejętności praktycznych, które można kształtować w różnych językach. Bardzo ważne jest także podejście nauczycieli, którzy powinni indywidualnie traktować każdego ucznia, poświęcając mu odpowiednią ilość czasu.

Czy to trudne?

Nauka programowania wiąże się ze znajomością matematyki oraz logicznym myśleniem i umiejętnością wnioskowania przyczynowo – skutkowego. Trudno więc jednoznacznie określić, czy jest to trudne, czy łatwe. Wszystko zależy od predyspozycji konkretnej osoby, jej zainteresowania na przykład matematyką czy logiką. Co więcej, przydają się też zdolności analityczne, które nie każdy przecież posiada. Niezwykle istotna jest kreatywność, która sprzyja wymyślaniu nowego oprogramowania, jego projektowaniu, a w konsekwencji wdrażaniu.

Otwarte pozostaje pytanie, co jeszcze warto umieć, zanim przystąpicie do profesjonalnego programowania? Ogromną wartością jest znajomość języków obcych, a przede wszystkim angielskiego. To on otwiera wiele zawodowych dróg, które w przyszłości można wykorzystać. Co więcej, pożądani na rynku pracy są specjaliści, który biegle opanowali język fachowy. Mowa o poziomie co najmniej B2, dlatego też trzeba inwestować w kursy językowe, w czym pomoże szybka pożyczka. Pamiętajcie też o determinacji, wytrwałości i konsekwencji. Bez tego nauka programowania nie będzie efektywna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here