Doradztwo w zakresie AML, dzięki któremu obowiązek raportowania przestanie być uciążliwy

0
965
Doradztwo w zakresie AML, dzięki któremu obowiązek raportowania przestanie być uciążliwy

Polskie prawo nakłada na niektóre podmioty obowiązek szczegółowego raportowania, którego celem jest przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Niemniej jednak okresowe raporty jest służą jedynie celom statystycznym, a są wnikliwie analizowane przez osoby odpowiedzialne. Do ich sporządzenia konieczne okazuje się być fachowe doradztwo w zakresie AML. Kto powinien skorzystać z doradztwa w zakresie AML i kto świadczy tego typu usługi?

Obowiązek, z którego każdy musi się wywiązać

Ustawa nakłada na niektóre instytucje obowiązek okresowego raportowania, które ma na celu ocenę ryzyka w zakresie prania brudnych pieniędzy czy finansowania terroryzmu. Doradztwo w zakresie AML skupia się przede wszystkim na definiowaniu procedur, dzięki którym minimalizowane jest ryzyko popełniania wyżej wymienionych przestępstw. Warto mieć na względzie, że do raportowania zobowiązane są nie tylko banki, ale również mniejsze podmioty gospodarcze, które często korzystają z doradztwa w zakresie AML, świadczonego przez podmioty zewnętrzne, a nie prawników, których zatrudniają we własnym zakresie. Doradztwo w zakresie AML to zadanie dla osób, które specjalizują się w prawie gospodarczym, ale również znają się na finansach i ekonomii. Jak się okazuje, niewiele profesjonalnych kancelarii ma w swojej ofercie tego rodzaju usługę. Pamiętajmy przy tym, że dobry doradca może pomóc nam opracować procedury, zadbać o kompletną dokumentację złożoną w terminie, a także – w razie konieczności – reprezentować nas przed organami państwowymi w celu złożenia ewentualnych wyjaśnień.

Dlaczego przeciwdziałanie jest tak ważne?

O przeciwdziałaniu terroryzmowi i praniu brudnych pieniędzy wiele mówi się już od kilku lat. Działania prewencyjne mają za zadanie przede wszystkim wyłapać wszelkie nieprawidłowości, które przy braku okresowych raportów byłyby wręcz niemożliwe do wychwycenia. Raportowanie we własnym zakresie jest stosunkowo trudne, a dodatkowo, czasochłonne. Dlatego też warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, nawet jeśli zatrudniamy doświadczonych prawników czy ekspertów z zakresu finansów i ekonomii. Dzięki temu pracownicy, którzy zatrudniamy, mogą skupić się na realizowaniu codziennych obowiązków. Usługi doradcze z zakresu AML pozwalają nie tylko spełnić swój ustawowy obowiązek, ale również w realny sposób zapobiegać terroryzmowi, przez co przyczyniamy się do poprawy bezpieczeństwa wszystkich obywateli. Jednocześnie warto pamiętać, że za niedopełnienie obowiązków narażamy się na karę finansową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here