Jak dbać o rękawice bokserskie?

0
1286
Jak dbać o rękawice bokserskie?

Zakup wysokiej jakości rękawic bokserskich to dopiero początek. O kupiony sprzęt trzeba bowiem odpowiednio zadbać i we właściwy sposób pielęgnować. Wszystko po to, aby w nienaruszonym stanie przetrwał on jak najdłużej, a komfort treningu był jak największy. W jaki sposób dbać o rękawice bokserskie? Podpowiadamy w dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Zadbaj o higienę dłoni

Przed każdym treningiem dłonie zawodnika powinny być dokładnie umyte. To pierwsza i zarazem najprostsza zasada utrzymania czystości rękawic bokserskich. Czyste dłonie to droga do wyeliminowania kurzu, bakterii i wszystkich innych nieczystości osadzających się wewnątrz rękawic w trakcie treningu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w sklepie bokserskim Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947: Świetnym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu rękawic jest stosowanie owijek, bandaży lub innego rodzaju ochraniaczy na dłonie. Choć ich noszenie podczas treningu nie jest obowiązkowe, to przyczynia się zarówno do lepszej ochrony dłoni oraz nadgarstka pięściarza, jak i zachowania większej czystości sprzętu. Owijki wchłaniają pot powstający w czasie intensywnego wysiłku. Trzeba pamiętać, że bawełniane bandaże po każdym treningu należy wyprać i dokładnie wysuszyć. Tylko wtedy będą właściwie spełniały swoją funkcję.

Wietrz rękawice po każdym treningu

Podczas trwania treningów bokserskich organizm pięściarza podlega bardzo dużemu wysiłkowi, co przekłada się na intensywną potliwość poszczególnych części ciała. Nie omija to również dłoni. Choć owijki zatrzymują część wilgoci, to przenika ona jednak do rękawic, powodując nieprzyjemny zapach sprzętu. To efekt działania grzybów i bakterii rozwijających się w wilgotnych miejscach.

Sposobem na poradzenie sobie z nieprzyjemnymi drobnoustrojami jest wietrzenie rękawic po każdych zajęciach na sali. Po powrocie do domu sprzęt należy wysuszyć w temperaturze pokojowej. Warto pamiętać, by nie kłaść rękawic na gorących grzejnikach, ponieważ może doprowadzić to do pęknięcia materiału zewnętrznego. Aby szybciej usunąć wilgoć z wnętrza rękawic, możesz wypchać je woreczkami z ryżem lub czarnobiałymi gazetami. Można użyć do tego także specjalnych bezzapachowych wkładek pochłaniających wilgoć. Wkładki te usuwają nadmiar wilgoci, niwelują nieprzyjemny zapach, a dodatkowo radzą sobie z bakteriami, chroniąc dłonie przed ewentualnymi infekcjami.

Czy rękawice bokserskie należy prać?

Wydawać by się mogło, że najlepszym sposobem na wyczyszczenie rękawic bokserskich jest wrzucenie ich do pralki automatycznej. Tymczasem to rozwiązanie nie jest zalecane ze względu na możliwość zniszczenia materiału wypełniającego wnętrze rękawic. Specjalna pianka używana przez producentów pod wpływem silnych detergentów oraz wysokiej temperatury traci swoje właściwości i zwyczajnie niszczeje. W pralce automatycznej zniszczyć może się również poszycie zewnętrzne oraz materiał wewnętrzny.

Jeżeli chcesz zadbać o odpowiednią pielęgnację posiadanych przez siebie rękawic, co jakiś czas powinieneś je natłuścić przy pomocy specjalnych preparatów lub zwykłej wazeliny. Zapobiegnie to powstawaniu pęknięć na poszyciu zewnętrznym. Sprawdzi się to jednak tylko w przypadku modeli ze skóry naturalnej. Rękawice z materiałów syntetycznych nie wymagają specjalnych zabiegów konserwujących. Najważniejsze informacje na temat czyszczenia i konserwacji rękawic znajdują się w instrukcji prawidłowego użytkowania dołączanej przez producenta konkretnego modelu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here