Cierpisz na nietrzymanie moczu? Sprawdź, jak możesz poprawić swój komfort życia

0
1047
Cierpisz na nietrzymanie moczu? Sprawdź, jak możesz poprawić swój komfort życia

Nietrzymanie moczu nazywane jest również inkontynencją. To schorzenie polegające na niezamierzonym i odbywającym się wbrew woli opróżnianiu się pęcherza moczowego. Nie musi być ono całkowite. Jest to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych wśród kobiet. Dotyczy również mężczyzn jednak w dużo mniejszym stopniu.

Jak działa układ moczowy?

Aby zrozumieć na czym polega inkontynencja, należy zrozumieć w jaki sposób działa układ moczowy. Wytwarzany przez nerki mocz spływa do pęcherza. Jest to organ, przypominający worek o kształcie kuli. Jego ściany zbudowane są z mięśni. Jest on stopniowo napełniany produkowanym moczem. Za utrzymanie go w pęcherzu odpowiadają mięśnie dna miednicy. Gdy jest pełny, do mózgu wysyłany jest sygnał informujący o potrzebie oddania moczu. Mózg emituje zwrotny sygnał, który rozluźnia mięśnie. Dzięki temu w świadomy sposób każdy człowiek może oddać mocz. Gdy na którymkolwiek z etapów dochodzi do zaburzenia, pojawia się problem z nietrzymaniem moczu. Zazwyczaj problem ten dotyka kobiet po 40. roku życia. Szacuje się, że może on dochodzić nawet do 20 procent. Niestety coraz częściej schorzenie to jest diagnozowana również u młodszych osób.

Leczenie nietrzymania moczu

W zależności od poziomu i zaawansowania schorzenia, stosuje się różnego typu sposoby leczenia. Przede wszystkim należy rozróżnić dwie metody: zabiegową i farmakologiczną. Kobietom po porodzie zaleca się ćwiczenie mięśni Kegla. Jest to jeden z mięśni, który bierze udział w kontrolowaniu zwieracza moczowego. Jest on również aktywny podczas orgazmu. Ćwiczenia są polecane również kobietom, które nie cierpią na problem nietrzymania moczu. Regularnie wykonywane mogą zarówno zminimalizować problem jak i ryzyko jego wystąpienia w przyszłości. Do ćwiczeń wykorzystuje się specjalistyczne akcesoria. Warto wybrać się do fizjoterapetki uroginekologicznej, która dobierze najlepsze dla nas ćwiczenia. W bardziej skomplikowanych przypadkach konieczne może być leczenie farmakologiczne. Stosować można również wkładki do bielizny lub dopochwowe. Te drugie podpierają mięsień i poprawiają zdolność trzymania moczu. Niektóre pacjentki stosują również biofeedback czy elektrostymulację. Polega ona na drażnieniu impulsem elektrycznym mięśni dna miednicy. Pobudza go to do działania i wzmacnia, co w efekcie prowadzi do zmniejszenia dolegliwości.

Wkładki i bielizna

Dobrym sposobem na zapobiegnięcie nietrzymania moczu są również wkładki i bielizna takie jak np. Elly. Są one zaprojektowane dla kobiet, które chcą cieszyć się życiem pomimo dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu. To dyskretne wkładki, umieszczane wewnątrz bielizny. Pozwalają one czuć się kobieco i zapomnieć o wstydliwej dolegliwości w każdej sytuacji. Można je stosować zarówno w lekkich jak i średnich przebiegach choroby. Zapewniają one wygodę i dyskrecję. Dodatkowo blokują nieprzyjemne zapachy i dostępne są w dwóch rozmiarach. Dla kobiet ze średnim problemem nietrzymania moczu stworzona została bielizna Elly. Działa ona na podobnej zasadzie jak wkładki, jednak jest dużo wygodniejsza i pozwala na komfortowe noszenie przez cały dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here