Na rynku produktów dla czworonogów znajdują się dziesiątki karm różnych typów. Zdecydowana ich większość do karmy pełnoporcjowe, czyli przynajmniej w teorii zaspokajające wszelkie potrzeby żywieniowe zwierzęcia w określonym wieku. Pełnoporcjowe karmy dla psów, choć zawierają podobne proporcje składników odżywczych, to jednak źródła pochodzenia wchodzących w ich skład białek, tłuszczów i węglowodanów są często różne.
Podstawowe substancje odżywcze w psiej karmie
Psy są mięsożercami w naturalny sposób przystosowanymi do trawienia białka i tłuszczu zwierzęcego. Oczywiście układ trawienny psa poradzi sobie z trawieniem przynajmniej części węglowodanów, które pochodzą z roślin, ale zawartość tego typu substancji w codziennej diecie zwierzęcia nie powinna być zbyt wysoka. Jeśli węglowodanów w psiej diecie będzie zbyt dużo, pies może nadmiernie przybrać na wadze. Dobre karmy dla psów bazują na mięsie, rybach oraz podrobach i wchodzące w ich skład białka oraz tłuszcze są pochodzenia zwierzęcego, a tym samym są łatwiej przyswajane przez psi organizm. W tanich karmach dla psów oprócz dużej ilości węglowodanów znajdziemy również białka i tłuszcze roślinne, które psy trawią gorzej. Choć proporcja substancji odżywczych w obu typach karm jest podobna, to jednak ich praktyczna wartość dla zwierzęcia jest inna.
Witaminy i minerały w diecie psa
Dla zagwarantowania prawidłowego funkcjonowania psich organizmów producenci karm dla psów często dodają do ich składu różnego rodzaju mikro- i makroskładniki. W karmach z wyższej półki cenowej głównym źródłem tego typu substancji jest mięso, podroby oraz ryby. W przypadku karm z niższej półki cenowej za podaż niezbędnych substancji odpowiadają częściej produkty pochodzenia roślinnego i dodatkowe substancje mineralne. W obu przypadkach zawartość niezbędnych dla psów witamin i minerałów jest podobna, jednak ich jakość, a tym samym zdolność do przyswojenia przez organizm zwierzęcia jest zupełnie inna. To właśnie dlatego pełnoporcjowe karmy dla psów klasy Premium, bazujące na mięsie, rybach i podrobach zwierzęcych są korzystniejsze dla zdrowia zwierząt niż karmy tanie, w których składzie znajduje się duży procent substancji roślinnych.
Kupując pełnoporcjową karmę dla psa, jej producent deklaruje, że zawiera ona wszystkie substancje niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Niestety w przypadku tanich karm często są to substancje słabo przyswajane przez psi organizm. Dlatego osoby dbające o zdrowie swoich psów chętniej wybierają karmy z wyższej półki cenowej, chociażby takich marek jak Dolina Noteci, Rafi czy Natural Taste.