Integracja grupy

0
1860

Aby praca w zespole dobrze się układała, pracownicy powinni być świadomi swoich możliwości. Znać swoje mocne i słabsze strony. Dobrze by było, by się lubili, a jeśli nawet nie, by się przynajmniej szanowali. Jak to osiągnąć? Najlepiej będzie postawić na integrację grupy pracowniczej.

Czym jest integracja?

Jak najprościej można zdefiniować pojęcie „integracja grupy”? Słownikowo integracja polega na połączeniu, na włączaniu i przeplataniu część tak, by stały się pewnego rodzaju całością. Na scalaniu pojedynczych elementów. W naszym przypadku chodzi o to, by jednostkowi pracownicy dostrzegli, że są częścią większej całości. Żeby nawiązali między sobą koleżeńskie – a może nawet przyjacielskie – relacje. W integracji kluczowa jest budowa lub wzmacnianie więzi między poszczególnymi pracownikami.

Jak stworzyć silny zespół?

A więc jak stworzyć zespół, który będzie nie tylko zespołem pracowniczym, lecz także grupa dobrych kolegów i koleżanek? Który będzie się wspierał i pomagał sobie w trudniejszych zadaniach? W którym jeden pracownik nie będzie bał się prosić innych o radę czy wyjaśnienie jakiegoś zagadnienia? To bardzo proste – trzeba zająć się integracją grupy pracowniczej. Od czego zacząć? Najlepiej od uświadomienia sobie, że integracja to nie pojedynczy akt, lecz ciągły proces. Pracownicy najpierw w ogóle muszą się poznać, by mieć szansę się polubić. Często spotkania w pracy, w przelocie, przy automacie z kawą to zbyt mało, by nawiązać kontakt. By dowiedzieć się czegoś o sobie. W firmie brak na to czasu. Lepiej jest zorganizować wyjazd integracyjny, najlepiej z atrakcjami team buildingowymi. Dokąd pojechać? Gdzie zorganizować zabawy integracyjne dla dorosłych

Miejsce na wyjazd integracyjny

Oczywistym jest, że integracja grupy, by była skuteczna, powinna odbywać się w swobodnej atmosferze. A więc z dala od siedziby firmy, na neutralnym gruncie. W jakimś atrakcyjnym miejscu, które urzeknie zespół swoją atmosferą. W pracy trudno jest „zrzucić” służbowy kostium i minę. Trudno odejść od granych na co dzień ról i wyjść poza firmowe schematy. A podczas gier i zabaw integracyjnych zwykle pojawia się okazja, by pokazać się z innej strony. Lepiej więc wybrać jakieś ciekawe miejsce na integracje firmową, gdzie wszyscy będą mogli naprawdę oderwać się od codzienności – tej firmowej i tej domowej także.

Jest mnóstwo ośrodków idealnych na wyjazdy firmowe. W górach, nad jeziorem czy nad morzem. Oferujących nie tylko sale konferencyjne, sale szkoleniowe, sale bankietowe, lecz także ogród na firmowe imprezy plenerowe. I butikowe pokoje, każdy w innym stylu, które stanowią dodatkową atrakcję dla pracowników znudzonych sieciowymi, bezosobowymi hotelami. A ponadto mają w ofercie mnóstwo scenariuszy zabaw integracyjnych do wyboru – zarówno outdoorowych, jak i indoorowych. Wtedy bez względu na pogodę i porę roku nasi pracownicy będą mogli ciekawie spędzić czas na imprezie integracyjnej.   

Zabawy integracyjne dla dorosłych

W co się bawić z pracownikami na imprezie firmowej, gdy naszym celem jest integracja grupy? Zabaw na imprezę istnieje całe mnóstwo – doświadczone agencje eventowe oferują setki scenariuszy i planów zabaw integracyjnych dla dorosłych. Można postawić na klasyki – firmowe ognisko integracyjne, olimpiadę firmową z różnymi ciekawymi konkurencjami, eleganckie przyjęcie w stylu lat 20. albo zabawę w detektywów.

Można też skorzystać ze scenariuszy zabaw odpowiednich dla osób lubiących adrenalinę. Park linowy czy quady albo rafting – w każdym przypadku oznaczają potężną dawkę emocji i konieczność współpracy. A więc sprzyjają zacieśnianiu więzi. Są też aktywności odpowiednie dla tych, którzy chcą podczas zabaw team buildingowych wcielić się w jakąś rolę czy przenieść w inne czasy lub miejsca, choćby na Hawaje czy Dziki Zachód. I dać się poznać z całkiem innej niż firmowa strony… Niektórzy pracownicy z kolei na pewno chętnie spędziliby czas na turnieju planszówek przy kominku, z kieliszkiem dobrej nalewki czy rzemieślniczym piwem pod ręką. Tego typu zabawy integracyjne dla dorosłych oznaczają zwykle mnóstwo śmiechu i naprawdę pozwalają lepiej poznać koleżanki i kolegów z firmy.      

Zabawy na imprezę

A więc, podsumowując, jakie zabawy na imprezę wybrać? Najlepiej dostosować je do specyfiki naszego zespołu i zainteresowań pracowników. Nie ma jednego idealnego scenariusza imprezy integracyjnej. Każdy tego typu event powinien być jedyny i niepowtarzalny. Inaczej mówiąc, szyty na miarę – choć to już dość wyświechtany slogan w branży MICE. A jednak zawiera w sobie ziarno prawdy.    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here