Jakie są rodzaje i zastosowania pachołków drogowych?

0
404
Jakie są rodzaje i zastosowania pachołków drogowych?

Podczas organizacji infrastruktury miejskiej konieczne jest ukształtowanie właściwych warunków ruchu drogowego. Nierzadko bezpieczeństwo gwarantuje ustawienie w odpowiednich miejscach pachołków drogowych. Poszczególne strefy, takie jak drogi samochodowe, ścieżki oraz drogi dla pieszych muszą zostać we właściwy sposób oddzielone od siebie.

Czym są pachołki drogowe?

Pachołki drogowe są znane praktycznie każdemu użytkownikowi ruchu drogowego. Często nazywa się je również ostrzegawczymi. Służą one do odgradzania lub informowania o przeszkodach, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo użytkowników dróg. Te elementy są spotykane na szczególnie często uczęszczanych trasach, parkingach, placach manewrowych oraz przy warsztatach samochodowych. Mają postać słupków o stożkowatym kształcie w jaskrawych kolorach i nierzadko posiadają odblaskowe pasy. Ich cechy i zastosowanie są określone przez przepisy prawa drogowego.

Różne rodzaje pachołków drogowych

W skład kategorii pachołków drogowych wchodzą produkty o różnych zastosowaniach i cechach. W sklepach spotykane są produkty o wysokości od 200 do 750 mm. Jeśli chodzi o kolory, najpopularniejsze są pachołki drogowe o pomarańczowej barwie z białymi poprzecznymi pasami. Spotyka się również warianty czerwone lub niebieskie. Ich fluorescencyjne właściwości zapewniają dobrą widoczność nawet w nocy. Produkty wykonywane są z solidnego i odpornego na czynniki atmosferyczne materiału PCV lub elastycznej oraz stabilnej mieszanki gumy. Zastosowanie tych materiałów umożliwia stworzenie bezpiecznych w użytkowaniu pachołków drogowych.

Jakie jest zastosowanie pachołków drogowych?

Pachołki drogowe zalicza się do narzędzi umożliwiających usprawnienie ruchu drogowego. Wyznaczają one tor jazdy i pokazują przestrzenie wyłączone z ruchu. Ustawienie ich we właściwej odległości poinformuje kierowców o utrudnieniach. Dzięki nim możliwe jest zagwarantowanie bezpieczeństwa nie tylko osobom kierującym pojazdami, ale również pracującym na drodze i użytkownikom terenów znajdujących się w jej pobliżu. Pachołki drogowe są wykorzystywane do rozdzielenia kierunków ruchu na drodze, zabezpieczenia świeżo namalowanych linii i wyłączonych z użytku powierzchni. Często oznakowują one miejsca niebezpieczne podczas robót drogowych. Do ich innych zastosowań należy zabezpieczanie terenu przez osoby prywatne. Stanowią one również wyposażenie stacji benzynowych, są stosowane do oznaczania miejsc awarii. Na placach manewrowych ułatwiają jazdę początkującym kierowcom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here