Nawet najmniejszy błąd popełniony na etapie projektowania lub budowy dachu hali stalowej może doprowadzić nie tylko do powstawania przecieków, lecz także do zmniejszenia wytrzymałości konstrukcji, a w efekcie do zawalenia się budynku. Dlatego tak ważne jest, żeby dach był dostosowany m.in. do przeznaczenia obiektu, jego kształtu i warunków atmosferycznych panujących w regionie. Jakie rodzaje dachów wykorzystuje się w halach stalowych?
Stalowe hale przemysłowe powinny mieć dachy odporne na czynniki atmosferyczne takie jak wiatr, śnieg, grad i promieniowanie UV, a jednocześnie zapewniające właściwą szczelność – do obiektu nie może się przedostawać np. wilgoć z zewnątrz.
Żeby dachy rzeczywiście spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio dobrane. Już na etapie wstępnych projektów, biorąc pod uwagę rozpiętość hali, decyduje się, jaka ma być konstrukcja dachu.
Rodzaje konstrukcji dachów hal stalowych
Powszechnie wykorzystuje się jedno z dwóch rozwiązań – konstrukcję blachownicową lub kratownicową. W konstrukcjach blachownicowych głównymi elementami konstrukcyjnymi są belki wykonane z blach płaskich spawanych ze sobą. Belki te nazywa się dźwigarami blachownicowymi albo dźwigarami pełnościennymi. Dźwigary rozstawia się w odległości od 5 do 7,6 m od siebie, a na nich układa się płatwie dachowe. Płatwie stanowią oparcie dla poszycia dachu.
Hale stalowe mogą mieć również dachy oparte na konstrukcji kratownicowej. Kratownica to ustrój połączonych ze sobą wzajemnie prętów, które tworzą jedną płaszczyznę. Kratownice dachowe zbudowane są z pasa dolnego i górnego złączonych ze sobą prętami. To rozwiązanie może stanowić bezpośrednie oparcie dla poszycia dachu. Wówczas nie ma konieczności układania płatwi dachowych.
Dachy hal stalowych – podział ze względu na kształt
Dachy w halach stalowych można podzielić również ze względu na kształt. Jeśli weźmiemy pod uwagę ten aspekt, mówimy o dachach jednospadowych nazywanych inaczej jednopołaciowymi – przypominających dachy płaskie, ale z określonym pochyleniem, dachach dwuspadowych inaczej dwupołaciowych – o dwóch skośnych połaciach oraz o dachach pilastych inaczej szedowych – o wielu jedno- lub dwuspadowych połaciach usytuowanych jedna za drugą przypominających brzeszczot piły. To ostatnie rozwiązanie stosuje się głównie wtedy, gdy hala stalowa ma być halą produkcyjną.
Pokrycia dachów hal stalowych
Konstrukcje hal stalowych, a w zasadzie konstrukcje dachów hal mogą mieć różne pokrycia. Najczęściej dachy pokrywa się płytami warstwowymi, czyli obustronnie ocynkowaną i lakierowaną blachą stalową z wypełnieniem z pianki poliuretanowej, wełny mineralnej albo styropianu.
W przypadku budynków, które są nieogrzewane lub których dachy płaskie są powlekane później membraną dachową, wykorzystuje się blachę trapezową. Membrana dachowa to warstwa hydroizolacyjna wykonana np. z PVC zapewniająca doskonałą szczelność połączeń.
Najrzadziej używa się tak zwanych blach konstrukcyjnych, które można układać bezpośrednio na dźwigarach dachowych – konstrukcji nośnej dachu – bez użycia płatwi. Blachy konstrukcyjne łączy się z warstwą ocieplenia i hydroizolacją mocowaną mechanicznie do blachy.
Halowe obiekty stalowe z różnymi rodzajami dachów buduje m.in. firma Commercecon, która działa na rynku od ponad 20 lat: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-stalowe/