W jakim celu stosuje się tejpy rehabilitacyjne?

0
1827
W jakim celu stosuje się tejpy rehabilitacyjne?

Plastry do tapingu stosowanie są w metodzie plastrowania dynamicznego, która polega na oklejaniu wybranych fragmentów ciała. Dzięki bodźcom mechanicznym dostarczanym skórze przez tejpy redukowane są dolegliwości bólowe oraz zmniejszane obrzęki i blizny. Czym charakteryzują się plastry do oklejania oraz jakie korzyści może przynieść stosowanie kinesiotapingu?

Właściwości taśm kinesio

Plastry kinesio są elastyczne, a więc doskonale przylegają do ciała. Naklejone na obolałe miejsce powodują dynamiczny ruch skóry, który przekłada się na prace mięśni oraz obieg krwi i limfy. Najczęściej stosowane są tejpy bawełniane, a najwyższym stopniem elastyczności odznaczają się taśmy z wiskozy i nylonu. Z kolei podczas profesjonalnych treningów fizycznych używa się taśm rehabilitacyjnych z lateksu, które wywołują progresywny opór. Najsłabszy opór uzyskuje się za pomocą taśm beżowych, a najsilniejszy złotych.

Plastry do tapingu nie reagują na wilgoć, można je zatem stosować podczas kąpieli. Nie odchodzą z przepoconej skóry, doskonale do niej przylegając. Wysokiej jakości materiały sprawiają, że kinesio tape nie wywołują alergii ani odparzeń. Jak podkreślają specjaliści ze sklepu z artykułami fizjoterapeutycznymi Fizjomix, tejpy nie są nasączane żadnymi środkami farmaceutycznymi, zatem ich stosowanie jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne. Odpowiednio zaaplikowane mogą przynieść zaskakujące rezultaty.

Kiedy należy stosować taśmy do tapingu?

Sztywne tejpy, które stosuje się w celu ustabilizowanie ruchomych części ciała, zalecane są dla osób aktywnych fizycznie. Sportowcy często sięgają po plastry kinesio, aby chronić ciało przed urazami. Ich działanie opiera się także na wspomaganiu rekonwalesencji po urazach i kontuzjach. Z kolei lateksowe plastry rehabilitacyjne pomagają zbudować siłę mięśni oraz właściwe wzorce ruchowe. Odpowiednio zaaplikowane na wybrane części ciała pozwalają uzyskać lepsze efekty treningu. Dzięki sile oporu, jaką powodują, szybciej i skuteczniej budowana jest siła mięśniowa. Istotne jest jednak dobranie odpowiednich parametrów taśmy do indywidualnych predyspozycji siłowych.

Kinesiology tape jest techniką uśmierzania bólu, może być zatem stosowana w leczeniu dolegliwości górnych i lędźwiowych odcinków kręgosłupa. Plastry do tapingu pomagają także zmniejszyć obrzęk i opuchliznę, dzięki stymulowaniu przepływu krwi i limfy. Mogą wspomagać leczenie wad postawy w odcinku kręgosłupa i klatki piersiowej, a także korygować ułożenie stopy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here