Jak wybrać lampy na schody?

0
225
Jak wybrać lampy na schody?

Oświetlenie schodów to ważny element aranżacji mieszkania nie tylko ze względów estetycznych, ale również funkcjonalnych. Właściwie dobrane lampy na schody pełnią niezwykle istotną funkcję w kwestii bezpieczeństwa domowników. Z tego powodu dobór poszczególnych źródeł światła powinien być przemyślany już na etapie projektowania wnętrza. Jak wybrać lampy na schody? Podpowiadamy.

Jaki typ oświetlenia schodów wybrać?

Projektując oświetlenie na schody, warto zastanowić się, jaki typ oświetlenia najlepiej sprawdzi się w przypadku naszej konstrukcji. Wśród najczęściej wykorzystywanych wyróżnia się oświetlenie główne, czyli sufitowe oraz oświetlenie punktowe. Na etapie aranżacji miejsca, w którym znajdują się schody, można zdecydować się na wykorzystanie tylko jednej z tych opcji lub obu jednocześnie. Do oświetlenia górnego zaliczamy wszelkie lampy wiszące, sufitowe czy reflektory. Z kolei punktowe oświetlenie na schody obejmuje mocowane w ścianach lub wpuszczane w schody niewielkie oprawy z lampą LED, które dokładnie oświetlają wybraną, lecz niewielką przestrzeń, a także kinkiety o nieco szerzej oświetlanym polu. Sporą popularnością obecnie cieszy się też oświetlenie na schody w postaci listew LED.

Jak dopasować lampy na schody do stylistyki wnętrza?

Oświetlenie na schody musi być funkcjonalne i zapewniać dobre doświetlenie stopni, aby były one dobrze widoczne i by przestrzeń ta była bezpieczna dla użytkowników. Jednak równie istotna jest estetyka wybranych elementów. Dobierając lampy na schody, warto zwrócić uwagę na ich design, aby był dopasowany do stylu, w jakim zaaranżowane jest wnętrze. Na bogato zdobionej klatce schodowej, na przykład w stylu glamour, świetnie sprawdzi się duży żyrandol ozdobiony niewielkimi kryształkami.

W klasycznych pomieszczeniach warto postawić na metalowo-szklany żyrandol. Jeśli klatka schodowa jest zaaranżowana w stylu loft, wówczas warto wybrać lampy na schody wykonane z metalu. Uniwersalnym rozwiązaniem są plafony, które świetnie wpisują się niemal w każdy klimat, ponieważ ich design jest minimalistyczny i nie przytłacza wnętrza. Plafon doskonale sprawdzi się również wtedy kiedy chcemy zamontować sufitowe oświetlenie na schody, lecz nie mamy tyle miejsca, by zastosować wiszący żyrandol.

Jak zaprojektować oświetlenie na schody?

Projektując oświetlenie na schody, warto zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać w tej przestrzeni. Jeżeli klatka schodowa jest niewielka, wówczas wystarczy zastosować oświetlenie główne, na przykład w postaci lampy sufitowej. Warto postawić na model, który daje rozproszone światło, a więc wyposażony jest w abażur. Wybierając tradycyjne lampy na schody, pamiętajmy również o tym, że co jakiś czas będziemy musieli wymieniać w nich żarówki. Z tego powodu, powinny być one umieszczone w takim miejscu, by czynność ta była możliwa do wykonania.

Jeżeli klatka schodowa ma kilka kondygnacji, wówczas jedna lampa na schody zazwyczaj okazuje się niewystarczająca. W takim przypadku najlepiej wykorzystać przynajmniej dwa typy oświetlenia na schody lub zdecydować się na punktowe oświetlenie tych elementów. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji są kinkiety umieszczane w równych odstępach, które optymalnie doświetlą poszczególne fragmenty klatki schodowej. Podczas wyboru lampy na schody, warto zwrócić uwagę również na funkcje, w jakie wyposażony jest dany model.

Obecnie dużą popularnością wśród inwestorów cieszą się wersje wyposażone w czujnik ruchu. Dzięki niemu użytkownicy mogą korzystać łatwo i bezpiecznie ze schodów o każdej porze dnia i nocy, ponieważ kiedy podejdą do tej konstrukcji, czujnik wykryje ruch i zaświeci światło. Dzięki temu systemowi nie musimy szukać włączników, aby przejść bezpiecznie między piętrami, co jest problematyczne zwłaszcza wieczorami i nocą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here