Jakie są zastosowania i właściwości chłodziw Fuchs Ecocool?

0
527
Jakie są zastosowania i właściwości chłodziw Fuchs Ecocool?

Zapewnienie chłodzenia podczas obróbki skrawaniem to sposób na zmniejszenie zużycia części i tym samym ograniczenie przestojów w pracy związanych z koniecznością realizacji czynności serwisowych. Do obsługi obrabiarek nie można stosować jednak dowolnego rodzaju chłodziw. Takie płyny mają bowiem nie tylko chłodzić, ale także smarować i chronić przed korozją. Specyficzną linią tego typu produktów są wodorozcieńczalne chłodziwa Fuchs Ecocool przeznaczone do obróbki wiórowej i szlifowania.

Zastosowanie chłodziw w obróbce skrawaniem

Podczas mechanicznej obróbki elementów metalowych, na styku narzędzia skrawającego i obrabianej powierzchni pojawia się wysoka temperatura, która prowadzi do degradacji zarówno narzędzia, jak i obrabianego elementu. Dlatego w narzędziach skrawających, takich jak tokarki, frezarki, wiertarki czy szlifierki stosuje się chłodziwa, które obniżają temperaturę, jednocześnie smarując i zapewniając metalowym elementom wysoki poziom ochrony przed korozją (użycie czystej wody jako chłodziwa doprowadzi do szybkiego korodowania metalowych elementów i ich uszkodzenia). Przykładem takich chłodziw są produkty marki Fuchs Ecocool przeznaczone do realizacji procesów toczenia, frezowania, gwintowania, wiercenia, przeciągania i szlifowania. Są to chłodziwa wodorozcieńczalne, niekiedy nazywane syntetycznymi.

Właściwości wodorozcieńczalnych chłodziw serii Ecocool

W sprzedaży dostępne są trzy podstawowe typy chłodziw do obrabiarek przemysłowych. Są to tradycyjne chłodziwa olejowe, które dobrze smarują, ale wolniej odprowadzają ciepło, przez co nieco słabiej chłodzą. Są to chłodziwa wodorozcieńczalne, które dzięki dużej zawartości wody gwarantują najwyższą efektywność chłodzenia. W tej grupie produktów klasyfikuje się chłodziwa Fuchs Ecocool. Na rynku znaleźć można również specjalistyczne chłodziwa emulsyjne, które łączą zalety cieczy olejowych i wodnych. Nowoczesne chłodziwa wodorozcieńczalne są jednym z najkorzystniejszych wyborów pod względem kosztów i efektywności działania. To produkty, które skutecznie chłodzą, jednocześnie zapewniają dobre smarowanie i ochronę elementów metalowych przed rdzewieniem.

Ze względu na bezpieczny skład, dużą wydajność i wszechstronne właściwości chłodziwa wodorozcieńczalne do obrabiarek przemysłowych cieszą się coraz większą popularnością odbiorców. Nowoczesne produkty, takie jak Fuchs Ecocool nie tylko skutecznie chłodzą, ale także dobrze smarują, dzięki czemu z powodzeniem mogą zastępować tradycyjne ciecze olejowe i zwykle znacznie od nich droższe oraz mniej wygodne w użyciu ciecze emulsyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here