Pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym istnieją pewne różnice. Warto się z nimi zapoznać, a także dowiedzieć nieco więcej na ich temat.
Wykup
Wśród głównych różnic pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym można wskazać możliwość wykupu pojazdu po zakończeniu umowy. Wykup samochodu możliwy jest jedynie po zakończeniu umowy leasingu. Najczęściej wykup realizowany jest za symboliczną kwotę, na przykład 1% wartości pojazdu. Natomiast jeśli klient korzysta z wynajmu długoterminowego to wykup najczęściej nie jest możliwy. Oferują go jedynie niektóre przedsiębiorstwa, ale jest to bardzo kosztowne rozwiązanie, które nie jest opłacalne pod względem finansowym.
Rodzaj opłaty
Kolejną różnicą pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym samochodu jest rodzaj opłat, jakie wnosi się do finansującego. W przypadku leasingu przez klienta spłacana jest przede wszystkim wartość pojazdu, a do rat doliczana jest również marża dla finansującego. Natomiast, jeśli użytkownik korzysta z wynajmu długoterminowego, to opłaty wnoszone są jedynie za użytkowanie pojazdu i nie obejmują spłaty wartości samochodu.
Udział własny
Udział własny to kolejny aspekt, który różni leasing od wynajmu długoterminowego. W sytuacji brania leasingu na samochód najczęściej wymagana jest wpłata wstępna, która wynosi od 10 do 20%. Jednak opłaty wstępne mogą być także niższe i wynosić na przykład 1 lub 5%. Natomiast w przypadku korzystania z długoterminowego wynajmu pojazdu nie wnosi się żadnych opłat wstępnych. Podczas realizowania umowy płaci się jedynie raty za użytkowanie pojazdu.
Swoboda użytkowania pojazdu
Bardzo istotną kwestią podczas użytkowania pojazdu jest także swoboda korzystania z niego, a także ewentualne ograniczenia, które mogą być narzucone przez finansującego. Większą swobodę użytkowania oferuje leasingodawca, ponieważ klient ma możliwość decydowania o najważniejszych aspektach związanych z eksploatacją pojazdu. Natomiast jeśli klient korzysta z wynajmu długoterminowego to wszystkie działania związane z pojazdem należą do finansującego i nie ma możliwości wykonywania ich w sposób samodzielny.
Czas trwania umowy
Wśród głównych różnic pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym pojazdu można wskazać także czas trwania umowy. Wypożyczalnia samochodów Poznań najczęściej oferuje umowy wynajmu pojazdu, które są zawierane na czas od dwóch do czterech lat. W niektórych przypadkach możliwy jest także wynajem pięcioletni. Natomiast umowy leasingowe zazwyczaj zawierane są na dłuższy czas. Najczęściej jest to pięć lat, ale możliwe jest także podpisanie umowy na sześć lub siedem lat.
Usługi dodatkowe
Oba rodzaje finansowania pojazdów różnią się także dostępem do usług dodatkowych. W umowach leasingowych zazwyczaj nie są oferowane żadne dodatkowe usługi, a klient musi zadbać w sposób samodzielny o eksploatację pojazdu. Natomiast w wynajmie długoterminowym najczęściej są zawarte wszystkie najważniejsze usługi, za które się płaci w ramach opłacanych rat. Wśród nich można wskazać na przykład serwis lub ubezpieczenie pojazdu.