Na czym polega detoks narkotykowy?

0
638
Na czym polega detoks narkotykowy?

Narkotyki są obecne w naszym społeczeństwie od zawsze. Jak wiadomo, substancje psychoaktywne występują pod różnymi postaciami i formami, a wbrew pozorom, zainteresowani nie mają zbyt wielkiego problemu z tym, by uzyskać do nich dostęp. Niestety narkotyki i ich powszechność w dalszym ciągu jest jednym z tematów, o których raczej nie rozmawia się na porządku dziennym. Sami uzależnieni, również mają w zwyczaju skrzętnie się maskować przed samymi sobą, a także przed najbliższym otoczeniem. Zwykle objawy uzależnienia można zauważyć w momencie, kiedy przyjmuje ono krytyczną już fazę. Wówczas niezbędny okazuje się detoks narkotykowy. Na czym on jednak polega?

Na czym polega detoks narkotykowy?

Odtrucie narkotykowe Warszawa lub w każdym innym mieście w naszym kraju zwykle przebiega na podobnej zasadzie. Pierwszą i nadrzędną kwestią jest dokładne oczyszczenie organizmu osoby uzależnionej. Głównym motywem tego działania jest fakt, że chory powinien przystąpić do dalszej terapii całkowicie „czysty”. Detoksy te zwykle polegają na „płukaniu” organizmu pacjenta przy pomocy specjalnych kroplówek. Warto wiedzieć, że osoby decydujące się na pobyt w ośrodku, oddają wszystkie swoje rzeczy. Nie mogą mieć one bowiem dostępu do telefonów komórkowych, ani kontaktu z bliskimi. Zwykle w trakcie pobytu, przysługuje im jedynie skorzystanie z telefonu dostępnego dla wszystkich i rozmowa jedynie z najbliższą rodziną. Wszystkie te zabiegi mają całkowicie wykluczyć ryzyko tego, że osoba uzależniona będzie mogła w jakiś sposób zdobyć substancje psychoaktywne. Oczywiście detoks narkotykowy najczęściej przyjmuje postać grupowej terapii, która przeplata się z indywidualnymi rozmowami i zajęciami z uzależnionym. Narkoman otrzymuje także specjalną opiekę mentora, którą zwykle jest osoba, której udało się sukcesywnie z nałogiem skończyć. Razem opracowują oni plan, na podstawie którego ma się dokonywać „oczyszczenie” i wyrwanie z sideł narkomanii. Uzależnieni w chwilach słabości mogą stale liczyć na pomoc i wsparcie terapeutów, a także innych osób z grupy terapeutycznej. Wzajemne wsparcie i pomoc są bowiem kwestią nadrzędną.

Czy detoks narkotykowy zawsze jest konieczny?

Wiele osób, które mają epizody z narkotykami w swoim życiu, zapewnia siebie i najbliższe otoczenie, że są oni wstanie sobie z tym poradzić. Nic bardziej mylnego. Narkotyki to jedne z najbardziej podstępnych i niezwykle silnie uzależniających substancji. W wielu przypadkach więc okazuje się, że detoks narkotykowy Kraków czy też w każdym innym mieście, jest jedyną szansą na odzyskanie przez osobę uzależnioną dawnego życia. Nikt z najbliższego otoczenia nie będzie niestety w stanie pomóc osobie uzależnionej z prostego faktu, ich troska i opieka przyczynią się do maskowania uzależnienia, a także popychają narkomana w poczucie bezpieczeństwa. Wówczas to właśnie specjalistyczne ośrodki stają się szansą na to, że narkoman zmieni swoje myślenie i podejście, a także weźmie odpowiedzialność za swoje czyny. Wysłanie osoby uzależnionej na takie leczenie, może być dla niej największą pomocą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here