Wyprawka dla niemowlaka – najpotrzebniejsze wyposażenie do spania

0
332
Wyprawka dla niemowlaka - najpotrzebniejsze wyposażenie do spania

Przyszli rodzice spodziewający się pierwszego dziecka starannie przygotowują wyprawkę dla swojego potomka. Niestety często zapominają oni, że poza łóżeczkiem przyda się także śpiworek dla niemowlaka czy prześcieradło. Jak dobrze przygotować miejsce do spania dla maluszka? Jeśli chcesz wiedzieć, czytaj dalej. 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Najsłabszym punktem wyprawki dla dziecka jest kwestia bezpieczeństwa. Wielu rodziców koncentruje się wyglądzie łóżeczka, efektownej pościeli i karuzeli z wieloma niepotrzebnymi kilkudniowemu bobasowi funkcjami. Najlepiej jednak w pierwszych tygodniach życia sprawdza się minimalizm oraz elementy stworzone z myślą o noworodkach. Proste łóżeczko z naturalnego drewna z kokosowym lub lateksowym materacem to doskonały wybór. Do tego wystarczy dokupić odpowiedni rozmiar bawełnianego prześcieradła na gumce oraz śpiworki dla niemowlaków, którymi dziecko nie będzie mogło zakryć sobie buźki. Dobrze w tym przypadku sprawdzą się modele zapinane na ramionach bobasa. Taki śpiworek dla niemowlaka właściwie wyklucza użycie tradycyjnej kołdry, stwarzającej zagrożenie w czasie snu. Na samym początku możesz zrezygnować też ze wspomnianej karuzeli, ponieważ przez pierwsze tygodnie maluch i tak jej nie zobaczy, a zbędne bodźce świetlne lub dźwiękowe zakłócą adaptację w nowym środowisku.

Na co zwracać uwagę wybierając akcesoria dziecka?

Wszystko, czego Twój maluch będzie używał w sposób pośredni lub bezpośredni, musi być dla niego bezpieczne. Chodzi tu oczywiście o tkaniny, konstrukcje, ale także o przeznaczenie. Tak, jak zostało to już wspomniane, zwykła kołdra jest dla noworodka zagrożeniem i może doprowadzić nawet do tzw. śmierci łóżeczkowej. Właśnie dlatego zdecydowanie lepszy będzie śpiworek dla niemowlaka, który zapewni ciepło i spokojny sen dziecka, jak i rodziców. Wybierając taki element, zwróć uwagę na skład materiału. Dobrze egzamin tu zda delikatna dla skóry bawełna. Pamiętaj też, że koniecznie trzeba dobrać grubość śpiworka dla niemowlaka do pory roku. W przypadku prześcieradła także zwróć uwagę na tkaninę, a jeśli chodzi o łóżeczko, unikaj modeli przesadnie kolorowych i wymyślnych. Zrezygnuj również z kokonów, otulaczy na barierki czy baldachimów. Im mniej rzeczy znajdzie się w otoczeniu Twojego noworodka w pierwszych dniach, tym szybciej maluch przyzwyczai się do nowego otoczenia.

Skomponowanie wyprawki dla dziecka wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Producenci kuszą rodziców produktami, które wcale dla niemowlaka nie muszą być dobre. Postaraj się zatem zachować rozsądek i wybieraj akcesoria oraz wyposażenie, które będzie przyjazne małemu człowiekowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here