Fluor to pierwiastek, który pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka – jest m.in. niezbędny do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Zapotrzebowanie na fluor jest różne, zależnie od wieku, płci i wagi. W zbyt dużych dawkach fluor może być jednak toksyczny.
Z tekstu dowiesz się:
- czy fluor jest szkodliwy dla zdrowia,
- czy pasta bez fluoru to dobry wybór do codziennej pielęgnacji zębów.
Fluor to niemetal będący jednym z najbardziej aktywnych pierwiastków. W przyrodzie nie występuje w stanie wolnym, ale w postaci licznych związków – w wodach gruntowych i powierzchniowych, w glebie, powietrzu oraz organizmach żywych.
Fluor – właściwości
Jako pierwiastek fluor jest absolutnie niezbędny ludzkiemu organizmowi. Przede wszystkim pobudza on tworzenie się nowej tkanki kostnej i bierze udział w przemianach fosforanu wapnia do postaci apatytu, który jest głównym składnikiem mineralnym kości. Poza tym fluor jest niezbędny w procesie mineralizacji tkanek zębów, ogranicza rozwój bakterii wywołujących próchnicę i wzmacnia odporność zębów na działanie uszkadzających szkliwo kwasów, powodujących ubytki zębowe.
Źródłem fluoru w diecie są przede wszystkim woda, herbata (głównie zielona), a także produkty zbożowe, ziemniaki, warzywa liściaste, ryby oraz orzechy. Związki fluoru znajdują się także w stosowanych na co dzień pastach do zębów, płynach do płukania ust oraz profesjonalnych produktach wykorzystywanych w stomatologii, np. żelach i lakierach.
Szkodliwość fluoru – badania są jednoznaczne!
Zapotrzebowanie człowieka na fluor różni się w zależności od wieku, płci i wagi. Dla przykładu – w przypadku dzieci do 3. roku życia wystarczające jest spożycie 0,7 mg fluoru na dobę, dla chłopców i dziewczynek do 12. roku życia – 2 mg na dobę, dla dorosłych kobiet – 3 mg na dobę, a dla dorosłych mężczyzn – 4 mg na dobę.
Jak już wspomniano, fluor jest człowiekowi niezbędny – choćby po to, by mieć zdrowe kości i mocne zęby. Dostarczany organizmowi w zalecanych dawkach, jest absolutnie bezpieczny i nie niesie żadnego zagrożenia dla zdrowia. Należy jednak mieć świadomość, że udowodniona naukowo jest szkodliwość fluoru spożywanego w zbyt dużych dawkach – może on wówczas:
- negatywnie wpływać na metabolizm białek i węglowodanów,
- upośledzać tolerancję glukozy i syntezę hormonów,
- uszkadzać nerki i wątrobę,
- powodować zmiany neurodegeneracyjne w mózgu.
Szkodliwość fluoru występuje jednak wyłącznie wtedy, gdy spożywamy go zbyt dużo w długim czasie albo jednorazowo dostarczymy organizmowi dawkę fluoru uważaną za toksyczną. W praktyce jest to jednak niemożliwe – trzeba by zjeść jednorazowo kilkadziesiąt kilogramów ryb, popić kilkudziesięcioma litrami silnie fluorowanej wody albo… świadomie zjeść kilka tubek pasty do zębów.
Pasty do zębów bez fluoru? Lepiej nie!
Niestety zdarzają się osoby, które czytają wpisy różnego rodzaju internetowych ekspertów i zastanawiają się, czy w obliczu rzekomej szkodliwości fluoru lepsza do codziennej pielęgnacji jest pasta z fluorem, czy bez. Otóż badania naukowe jednoznacznie potwierdziły, że we wszystkich dostępnych powszechnie pastach stężenie fluoru jest absolutnie bezpieczne dla zdrowia, a dodatkowo – pomaga zachować mocne zęby. Dostosowaną do wieku ilość fluoru posiadają pasty dla dzieci, więcej pierwiastka znaleźć można w pastach specjalistycznych, np. dla osób ze zwiększonym ryzykiem rozwoju próchnicy.
Produkty o jeszcze większym stężeniu związków fluoru mogą być stosowane tylko przez lekarzy dentystów i higienistki stomatologiczne, czyli osoby, które wykonują zabiegi profesjonalnej profilaktyki w gabinecie. Takie produkty mają postać żeli i lakierów, którymi pokrywa się zęby – fluor wnika w tkanki, wzmacniając je i chroniąc przed działaniem kwasów.
Źródła:
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:UhzKd21xwGUJ:https://czelej.com.pl/images/file/mip%2520fragmenty/fluor.pdf+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:6cTQdK6MmPEJ:https://ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%2520Polska/2009/9/04%2520%2520Fluor.pdf+&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d
https://podyplomie.pl/stomatologia/32960,nadmierna-podaz-fluoru-i-jego-toksycznosc