Zakup gotowej spółki – z czym się wiąże?

0
1947
Zakup gotowej spółki – z czym się wiąże?

Zakup gotowej spółki najczęściej jest wynikiem chęci oszczędzenia czasu czy zachowania większego bezpieczeństwa. Bez względu na to, jakie przesłanki zadecydowały o podjęciu takiej decyzji, należy pamiętać o wszystkich formalnościach i zobowiązaniach, jakie wiążą się z tym zakupem.

Szybki czas realizacji transakcji

Największą zaletą zakupu gotowej spółki jest możliwość zamknięcia transakcji w ciągu jednego dnia. Sprzedający spółkę musi poinformować kupującego o wszystkich wymaganych dokumentach. Dokumenty te podpisywane są u notariusza, który je poświadcza. U notariusza następuje także okazanie klientowi dokumentów, które następnie zostaną przekazane do Sądu Rejestrowego, Urzędu Skarbowego i Urzędu Statystycznego. Biorąc pod uwagę czas trwania transakcji, zakup gotowej spółki jest o wiele szybszy i obarczony mniejszą ilością formalności niż założenie spółki od podstaw.

Zakup spółki na odległość – czy to możliwe?

Okazuje się, że zakup spółki jest możliwy nawet w sytuacji, gdy któraś ze stron nie może stawić się u notariusza. Możliwe jest wówczas podpisanie formularzy na odległość. Podpisy stron muszą zostać notarialnie poświadczone, nie jest jednak powiedziane, że w tym celu strony muszą spotkać się u jednego notariusza. Kiedy dokumenty zostaną już podpisane u notariusza jednej ze stron, zostają przesłane do notariusza drugiej ze stron, a następnie ponownie odesłane do klienta. Choć wydaje się to bardzo długotrwałym procesem, tak naprawdę całą sprawę można zamknąć w ciągu kilku dni.

O czym należy pamiętać, decydując się na zakup gotowej spółki?

Zdecydowana większość osób decydujących się na zakup gotowej spółki nie chce tracić czasu na zakładanie nowej spółki od podstaw. Liczą więc na to, że spółka, która już funkcjonuje, bardzo szybko zacznie przynosić wymierne zyski. I rzeczywiście będzie tak pod warunkiem, że klient nie popełni żadnego błędu w jej prowadzeniu, o co zresztą nietrudno. Dlatego tak ważne jest, by do zakupu gotowej spółki, która w zamierzeniu ma szybko przynosić zyski, dobrze się przygotować. Bardzo ważne jest także zapoznanie się z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych, co uchroni przed uchybieniami prawnymi, które mogą mieć naprawdę poważne konsekwencje. Zakup gotowej spółki jest o wiele prostszy od założenia spółki od podstaw, jednak istotne jest, by skrupulatnie dopilnować wszystkich formalności. Tylko w taki sposób klient może zapewnić sobie właściwe działanie spółki i szybki zysk wynikający z jej prowadzenia. Odpowiednie przygotowanie jest więc w tym wypadku kluczowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here