Plastelina — idealny artykuł rozwijający umiejętności manualne dziecka

0
1818
Plastelina — idealny artykuł rozwijający umiejętności manualne dziecka

Zdolności manualne dzieci kształtują się już od pierwszego roku życia poprzez początkowo ruchy globalne i obszerne aż po precyzyjne i celowe manewry paluszkami. Tempo rozwoju tych umiejętności wynika z doskonalenia funkcji mózgu i mięśni odpowiedzialnych za ruch. Nie bez znaczenia pozostaje jednak stosowanie odpowiednich ćwiczeń już w oddziałach przedszkolnych. To właśnie plastelina może skutecznie usprawnić rączkę dziecka i nieść wiele innych korzyści.

Plastelina — jaki jest jej skład i od kiedy dziecko może z niej korzystać?

Plastelina kwalifikuje się do artykułów modelarskich, nierzadko wykorzystywanych w przedszkolach, szkołach podstawowych i na zajęciach artystycznych. Jej cechy i właściwości umożliwiają tworzenie:

  • figurek,

  • obrazów,

  • ozdób,

  • uszczelnień;

Zamiarem twórców było to, aby plastelina była nietoksyczna i nie wywoływała alergii. Właśnie dlatego jej skład jest krótki i nie powoduje zatruć ani podrażnień skóry. W żadnym wypadku nie należy jednak spożywać plasteliny, ponieważ to mogłoby być katastrofalne w skutkach.

Podstawowy skład plasteliny to tłuszcze, węglan wapnia i wazelina. Dodatkowo dodaje się również różnego rodzaju barwniki, które nadają atrakcyjny i wyrazisty wygląd.

Z plasteliny mogą korzystać dzieci od najmłodszych lat. Nie jest jednak odpowiednim wiek poniżej 3 lat, ponieważ maluchy w tym wieku nie kontrolują wkładania do ust umieszczonych w dłoniach przedmiotów. Takie umieszczenie przez malucha plasteliny w ustach mogłoby zakończyć się zadławieniem, bólem brzucha, a nawet zatkaniem drożności jelit.

Jakie właściwości ma plastelina?

Cechy, jakie ma plastelina pozwalają nadawać jej dowolny kształt. Masa plastelinowa jest względnie twarda w temperaturze pokojowej lub niższej. Elastyczności nabiera, gdy osiąga temperaturę ciała człowieka. Właśnie dlatego możliwość jej kształtowania jest największa, gdy plastelina jest kilkadziesiąt sekund gnieciona w dłoniach. Plastelina łatwo wysycha i może na zawsze utracić przez to swoje właściwości, stając się niezwykle kruchą.

Ten produkt idealnie nadaje się do kształtowania i doskonalenia funkcji manualnych u dzieci. Zabawa plasteliną i tworzenie z niej figurek oraz obrazów uwrażliwiają na sztukę, dają dziecku możliwość rozwoju zmysłu dotyku. Tworzenie z plasteliny rozbudza również kreatywność i jest doskonałą okazją do nauki rozróżniania kolorów.

Plastelina to produkt, który dzięki swoim właściwościom i wypływającym z nich korzyściom jest obowiązkową pozycją na wyprawce przedszkolaka i ucznia szkoły podstawowej.

Podsumowując, plastelina daje możliwość wielokierunkowego rozwoju dziecka. Jest bezpieczna i nietoksyczna, ale nie powinna być używana przez dzieci poniżej 3 roku życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here